V neděli se uskutečnilo slavnostní udělování cen Puma Fotbalista roku, jehož součástí je druhým rokem také kategorie eFotbalista roku, kterou pořádá Fotbalová asociace České republiky prostřednictvím svého projektu eRepre. Unikátní trofej si nakonec odnesl hráč týmu AC Sparta Praha eSports, Jan „Emerickson“ Krupička, jenž těsně porazil loňského vítěze, Lukáše „Lakyho“ Poura z plzeňské Viktorky.

O vítězi rozhodlo celkem 46 hlasujících, mezi kterými byli zástupci hráčů a manažerů jednotlivých FIFA týmů, média, organizátoři turnajů, známé osobnosti FIFA scény, nebo i člen české fotbalové reprezentace – Jakub Jankto, který také patří mezi vášnivé FIFA hráče.  

Boj o první místo byl nesmírně vyrovnaný, vítěz trofeje překonal dalšího eReprezentanta a stálici T9Lakyho z FCVP esports o pouhých 5 bodů, což teoreticky znamená o jeden jediný hlas. 

Emerickson má však za sebou velmi úspěšný rok. V rámci tzv. Weekend League překonal český rekord v počtu vítězství v řadě, který posunul až na hranici 117 výher. V dubnu se mu podařilo vyhrát národní kvalifikaci a vybojovat si tak pozici člena eRepre. V červnu navíc ovládl prestižní FIFA COOL Ligu a o kandidátovi na vítěze v tu chvíli nebylo pochyb. Emerickson zároveň patří mezi nejznámější osobnosti na československé eFotbalové scéně. Proslulá je jeho obrovská komunita fanoušků, která jej neustále podporuje na streamech a turnajích. 

Na úvod bych chtěl poděkovat všem, kteří pro mě hlasovali. Zvítězit v kategorii eFotbalista roku je pro mě velká čest, navíc ještě v takové konkurenci. Minulá sezóna byla  za celou mou FIFA kariéru ta nejúspěšnější, a zároveň jsem si splnil sen navléknout dres české reprezentace. Ještě jednou díky všem, zejména Fotbalové asociaci České republiky a projektu eRepre, že tuto anketu založili,“ řekl Emerickson k vyhlášení ankety.

Tentokrát vyhlášení proběhlo v rámci slavnostního galavečera přímo před publikem v sále. Diváci mohli živý přenos sledovat u televizních obrazovek České televize. Loni i letos anketa zaznamenala velký ohlas u hráčů, médií a především u mladší generace. Je skvělé, že se opět podařilo propojit virtuální fotbal s tím reálným. Pomáhá to k rozvoji českého esportového prostředí a jeho prezentací široké veřejnosti.

eRepre je český národní tým v eFotbale, jehož hráči reprezentují Česko zejména na oficiálních mezinárodních turnajích pod taktovkou FIFA a UEFA. V současné době má český výběr za sebou velký úspěch – postoupil mezi TOP 20 zemí Evropy a připravuje se na závěrečnou červnovou kvalifikaci na eNations Cup 2022 –  esportové fotbalové mistrovství světa. 

Konečné pořadí ankety eFotbalista roku 2021:

  • Emerickson (AC Sparta Praha eSports) 119 bodů
  • T9Laky (FC Viktoria Plzeň eSport) 114 bodů
  • MarioOoso (Entropiq team) 75 bodů
  • Seron (Team Sampi) 62 bodů
  • Dalas (FC Baník Ostrava eSport) 17 bodů
  • SaintSB (Bohemians eSports) 10 bodů
  • DRMi10 (Cryptova) 9 bodů
  • Matejs (Entropiq team) 4 body
  • Caster (AC Sparta Praha eSports) 2 body
  • CptKubajz (SK Slavia Praha eSports) 1 bod